Pozytywny wpływ refleksologii na zespół jelita drażliwego IBS
Refleksologia jest jedną z metod łagodzenia objawów IBS, polegającą na masażu stóp, który ma na celu poprawę samopoczucia i funkcjonowania organizmu.
Refleksologia działa poprzez uciskanie specyficznych punktów na stopach, które odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym. Poprzez stymulację tych punktów, poprawia się krążenie, redukowane są napięcia mięśniowe, a także łagodzone są stany zapalne i bólowe. Dzięki temu, refleksologia może korzystnie wpływać na objawy związane z IBS. Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie przewodu pokarmowego objawiające się bólami brzucha, wzdęciami, zmianami rytmu wypróżnień i innymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego. Często towarzyszy mu przewlekły stres.
- zmniejszają częstotliwość występowania bólów brzucha
- poprawiają trawienie i perystaltykę jelit
- redukują wzdęcia i gazy
- normalizują wypróżnienia
- obniżają poziom stresu
- poprawiają nastrój i samopoczucie
- wzmacniają układ immunologiczny
- Ból i skurcze brzucha: To najczęstszy objaw IBS. Ból zwykle jest związany z wypróżnieniem i często łagodzi się po nim. Może być odczuwany w różnych częściach brzucha, ale najczęściej lokalizuje się w dolnej części brzucha.
- Zmiana rytmu wypróżnień: Osoby z IBS mogą doświadczać przewlekłych biegunek, zaparć, lub naprzemiennych epizodów obu tych stanów. Stolec może być luźny i wodnisty, lub twardy i kłębiasty.
- Wzdęcia i gazy: Wzdęcia i nadmierne gazy są częstym problemem dla osób z IBS. Mogą one powodować dyskomfort i uczucie pełności.
- Uczucie niepełnego wypróżnienia: Po wypróżnieniu, osoby z IBS mogą mieć uczucie, że nie udało im się całkowicie opróżnić jelita.
- Śluz w stolcu: Niektóre osoby z IBS zauważają obecność śluzu w swoim stolcu.
- Zmęczenie i trudności ze snem: Wiele osób z IBS doświadcza chronicznego zmęczenia i problemów ze snem.
- Dyskomfort w trakcie jedzenia: Niektóre osoby z IBS mogą odczuwać dyskomfort lub ból podczas jedzenia, a niekiedy po jedzeniu mogą wystąpić nagłe potrzeby wypróżnienia.
- Zaburzenia psychiczne: Zespół jelita drażliwego często współwystępuje z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk, depresja czy zespół stresu pourazowego.